Pochutiny

Pochutiny jsou přírodní produkty či výrobky, které sice neobsahují téměř žádné živiny, ale používají se pro obsah látek s výraznou chutí a vůní, případně látek povzbuzující nervovou soustavu.

Jednu skupinu pochutin tvoří koření. Koření obsahuje těkavé přírodní látky - silice, které mají výraznou chuť a vůni. Přidání koření do pokrmů zvyšuje jejich chuť a vůni a zároveň dochází ke stimulaci vylučování trávicích šťáv a tím i zvýšení stravitelnosti jídla.

Druhou skupinu tvoří pochutiny s obsahem alkaloidů, které povzbuzují nervovou soustavu. Do této skupiny patří například káva, čaj a kakao. Běžně se podávají ve formě nápojů. Kakao nachází své uplatnění i při výrobě čokolády, pečiva a cukrářských výrobků.

Občas se můžete setkat s pojmem „slané pochutiny“, který se používá k označování slaných trvanlivých výrobků jako jsou brambůrky, popcorn, křupky, krekry, slané tyčinky a preclíky, tortillové chipsy, slané oříšky a další obdobné výrobky.

Společnost Aromka Brno a.s. je tradičním výrobcem výtažků a extraktů koření s širokým využitím nejen v potravinářském průmyslu. Dále    v naší nabídce najdete kávové a kakaové přírodní aroma vhodné k ochucování cukrovinek a likérů. K ochucování při výrobě slaných pochutin se používají prášková aromata, která můžete použít přímo na posyp vašich výrobků nebo do směsi, kterou pak použijete na výrobu slaných pochutin. V nabídce Aromky Brno najdete oblíbené příchutě - šunka, sýr, slanina, česnek, cibule.