Výročí 185 let Aromky Brno

V loňském roce si společnost AROMKA BRNO, s.r.o. připomněla již 185 let od svého založení.

To se datuje do roku 1829, a to do Rousínova u Vyškova, kde bylo hlavním zaměřením společnosti pěstování a velkoobchod různých semen (fenykl, anýz, kmín), a následně na to byla zavedena i výroba semenných silic parní destilací.

Během dalších let je výroba postupně rozšiřována o lihové tresti, především na tu dobu unikátní rumové aroma, které je od té doby hlavním a nejdůležitějším aromatem pro lihoviny vyráběném ve společnosti AROMKA Brno.

Rumové aroma KINGSTON používají k aromatizaci svých výrobků jak ti největší výrobci „tuzemáku“, tak i menší výrobci, ale také je základem pro domácí ochucování.

Ke konci devatenáctého století dochází k rozšíření o výrobu a produkci potravinářských barviv – karamelů, kulérů, využívaných pro barvení lihovin, octa, pečiva, piva a jiných potravinářských výrobků.

V novodobější historii se zaměřme na rok 1960, kde se společnost AROMKA stává součástí národního podniku Jihomoravská FRUTA a dochází k dalšímu rozšíření výrobního portfolia, a sice o konzervárenské výtažky, ocet, saromexy a citrusové koncentráty.

Hlavně zeleninové výtažky se stávají a do současné doby jsou také stěžejním produktem pro celý konzervárenský průmysl.

Po roce 1990 dochází k rozdělení FRUTY a vzniku samostatného výrobního závodu – AROMKA BRNO, a.s.

K již tradičnímu a zavedenému sortimentu se přidává výroba značkových i konzumních lihovin a ovocných vín.

V současné době a s ohledem na co nejefektivnější způsob a ekonomiku výroby se sortiment ustálil na produkci lihových aromat, konzervárenských výtažků, saromexů, emulzí a karamelů. To všechno pod společnou značkou firmy AROMKA BRNO, s.r.o.

Základem a nejdůležitějšími produkty jsou především rumové aroma, které dává chuť tradičnímu českému tuzemáku, konzervárenské výtažky, a sice „č. 1 okurkový“, jenž dává chuť klasickým okurkám nakladačkám a „č. 3 zeleninový“, který slouží k doladění chuti zeleninových salátů, čalamád, a v neposlední řadě potravinářských barviv – karamelů.

Abychom si historii AROMKY připomněli i jinak, připravili jsme pro vás několik etiket i z ukázek vyráběných produktů.

Na závěr chci nám, zaměstnancům a majitelům společnosti AROMKA BRNO, tak i Vám, našim zákazníkům, popřát abychom mohli ještě několik výročí oslavit spolu.

Fotografie historických výroků Aromky Brno

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení