Výročí 185 let Aromky Brno

V loňském roce si společnost AROMKA BRNO, s.r.o. připomněla již 185 let od svého založení.

To se datuje do roku 1829, a to do Rousínova u Vyškova, kde bylo hlavním zaměřením společnosti pěstování a velkoobchod různých semen (fenykl, anýz, kmín), a následně na to byla zavedena i výroba semenných silic parní destilací.

Během dalších let je výroba postupně rozšiřována o lihové tresti, především na tu dobu unikátní rumové aroma, které je od té doby hlavním a nejdůležitějším aromatem pro lihoviny vyráběném ve společnosti AROMKA Brno.

Rumové aroma KINGSTON používají k aromatizaci svých výrobků jak ti největší výrobci „tuzemáku“, tak i menší výrobci, ale také je základem pro domácí ochucování.

Ke konci devatenáctého století dochází k rozšíření o výrobu a produkci potravinářských barviv – karamelů, kulérů, využívaných pro barvení lihovin, octa, pečiva, piva a jiných potravinářských výrobků.

V novodobější historii se zaměřme na rok 1960, kde se společnost AROMKA stává součástí národního podniku Jihomoravská FRUTA a dochází k dalšímu rozšíření výrobního portfolia, a sice o konzervárenské výtažky, ocet, saromexy a citrusové koncentráty.

Hlavně zeleninové výtažky se stávají a do současné doby jsou také stěžejním produktem pro celý konzervárenský průmysl.

Po roce 1990 dochází k rozdělení FRUTY a vzniku samostatného výrobního závodu – AROMKA BRNO, a.s.

K již tradičnímu a zavedenému sortimentu se přidává výroba značkových i konzumních lihovin a ovocných vín.

V současné době a s ohledem na co nejefektivnější způsob a ekonomiku výroby se sortiment ustálil na produkci lihových aromat, konzervárenských výtažků, saromexů, emulzí a karamelů. To všechno pod společnou značkou firmy AROMKA BRNO, s.r.o.

Základem a nejdůležitějšími produkty jsou především rumové aroma, které dává chuť tradičnímu českému tuzemáku, konzervárenské výtažky, a sice „č. 1 okurkový“, jenž dává chuť klasickým okurkám nakladačkám a „č. 3 zeleninový“, který slouží k doladění chuti zeleninových salátů, čalamád, a v neposlední řadě potravinářských barviv – karamelů.

Abychom si historii AROMKY připomněli i jinak, připravili jsme pro vás několik etiket i z ukázek vyráběných produktů.

Na závěr chci nám, zaměstnancům a majitelům společnosti AROMKA BRNO, tak i Vám, našim zákazníkům, popřát abychom mohli ještě několik výročí oslavit spolu.

Fotografie historických výroků Aromky Brno