Je kyselina octová herbicid na plevel?

Ocet se na hubení plevele používá od nepaměti. Účinnou látkou v octu, která zajišťuje likvidaci plevele je kyselina octová.

Vzrůstajícímu ekologickému trendu čelí i výrobci a obchodníci s přípravky na hubení plevele. Postupně tak začali upouštět od nebezpečného glyfosátu. Např. neblaze proslulý Roundup byl nahrazen Roundupem bez glyfosátu, ten s označením Super rychlý obsahuje jako jedinou účinnou látku kyselinu octovou v koncentraci nižší než 10 %. Je to vlastně takový Roundup kyselina octová. V návodu se dočtete, že plevel nezlikviduje totálně, ale viditelný efekt uvidíte za 1 hodinu po aplikaci. Cena tohoto přípravku je však několikanásobně vyžší, než cena za kterou je realizován prodej octa se stejnou účinnou látkou. 

V e-shopu Aromky Brno jsou k dostání následující dva produkty obsahující kyselinu octovou - potravinářský ocet s obsahem kyseliny octové 10 %kyselina octová s koncentrací 25 %. Jako přípravek na hubení plevele vám však můžeme nabídnout pouze bílý ocet 10%, který je schválen EU k tomuto použití. Kyselina octová s vyšší koncentrací není v rámci EU k použití na hubení plevele schválena. 

Odpověď na otázku v názvu článku je tak poněkud rozporuplná. Ocet s účinnou látkou kyselinou octovou v koncentraci 10 % je schválen jako prostředek na hubení plevele, kdežto koncentrovanější kyselina octová 25% nesmí být jako přípravek na hubení plevele, vzhledem k předpisům EU, nabízena.

Další informace k problematice účinnosti  octa si můžete přečíst také v článku Funguje ocet na hubení plevele a proč se prodává předražený?

Podrobněji k problematice kyseliny octové jako herbicidu

Dle vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který naše společnost obdržela, není možné nabízet kyselinu octovou jako totální herbicid na plevel. Mj. se ve vyjádření píše “pokud je kyselina octová nabízena k účelu použití jako přípravek na ochranu rostlin (přímé působení na škodlivého činitele), vztahují se na ni ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin an trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (dále jen “nařízení ES”) a příslušná ustanovení zákona o RLP. 

Z předpisů EU citujeme

“Komise si vyžádala vědeckou pomoc od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“). Dne 4. srpna 2017 předložil úřad Komisi technickou zprávu o rozšíření použití octa v rámci ochrany rostlin jako herbicidu. Komise předložila Stálému výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva dne 23. října 2018 zprávu o přezkoumání a dne 12. prosince 2018 návrh tohoto nařízení.

Z provedených zkoumání vyplynulo, že lze očekávat, že ocet obecně splňuje požadavky stanovené v článku 23 nařízení (ES) č. 1107/2009, zejména pokud jde o použití jako herbicid, které bylo zkoumáno a podrobně popsáno ve zprávě o přezkoumání. Použití octa jako herbicidu by proto mělo být povoleno. Vzhledem k tomu, že se povoluje nové použití octa, je navíc přijatelné povolit jiná možná použití octa, jak je uvedeno v poslední verzi zprávy o přezkoumání octa. Proto je vhodné zrušit stávající omezení použití pouze jako fungicid a baktericid.”

Současný stav je tedy takový, že je schválen ocet (potravinářská jakost s obsahem kyseliny octové nejvýše 10 %) pro použití jako základní látka, která je fungicidem a baktericidem.
Ocet musí být používán v souladu se zvláštními podmínkami uvedenými v závěrech zprávy o přezkoumání octa (SANCO/12896/2014), a zejména v dodatcích I a II uvedené zprávy. Další informace k základním látkám lze získat na webových stránkách ÚKZÚZ.

Kyselina octová o koncentraci 25 % není jako přípravek na ochranu rostlin v České republice povolena. Je tedy nepovoleným přípravkem na ochranu rostlin a jako takový nesmí být nabízen jako přípravek na hubení plevele. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení