Okurky Znojmia

Znojmia je tradiční značkou, která se proslavila především výrobou sterilovaných okurek. Kořeny této značky jsou neodlučně spjaty s dlouholetou tradicí pěstování a nakládání okurek na Znojemsku. V současností se sice už okurky Znojmia ve Znojmě nevyrábějí, ale jejich výroba a receptura na výrobu nálevu i nadále vychází z původní receptury. Aromka Brno je po dlouhá léta i v současnosti dodavatelem tradičního výtažku na přípravu nálevu na okurky Znojmia.

Původ značky Znojmia                                            logo znojmia_nove 2

Pěstování okurek na Znojemsku spadá až do 16. století. Díky příhodným podmínkám se okurkám na Znojemsku velmi dařilo a zároveň znojemští postupně získávali cenné zkušenosti s konzervováním této původní americké plodiny. Po 2. světové válce vzniká ve Znojmě družstvo Znojmia, které navazuje na předválečnou tradici pěstování a konzervování okurek na Znojemsku.  Družstvo se následně stává součástí národního podniku Fruta Brno a pod značkou Znojmia jsou ve Znojemské Frutě ve Znojmě po desítky let vyráběny sterilované znojemské okurky,  které si svoji věhlas získaly nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Specifická chuť okurek Znojmia

25Okurky Znojmia mají specifickou chuť, která je ovlivněná především složením nálevu. Nedílnou součástí nálevu  na sterilované okurky je kořeninový výtažek, který obsahuje koncertované výtažky z vybraných druhů koření. ( např.černého pepře, tymiánu, hřebíčku). Podstatnou součástí kořeninového výtažku na okurky je korpové aroma, které tak dolaďuje typickou chuť sterilovaných znojemských okurek. Již v době existence Znojemské Fruty v 60 letech 20 století kořeninový výtažek na výrobu okurek Znojmia dodávala do znojemské konzervárny společnost Aromka Brno, která se opírá o dlouhodobou tradici výroby potravinářských aromat a trestí z přírodních surovin.

Současnost  okurek Znojmia

Po roce 1990 okurky Znojmia ve Znojmě vyráběla konzervárna společnosti Znojmia a.s., která ale v roce 2002 zkrachovala. Ochranné známky a recepty na výrobu okurek Znojmia následně  přešly do rukou společnosti Hamé a výroba okurek se přesunula  do Bzence. V současnosti patří značka Znojmia do  vlastnictví nadnárodní společnosti Orkla.

Sortiment okurek Znojmia

d2441e7dac635384c51e607d337b6a19aef5c146-600x600_false_1V současnosti se  pod značkou Znojmia, vyrábí několik druhů nakládaných okurek podle původní receptury. V sortimentu  sterilovaných  okurek  Znojmia najdete např.;

 Aromka Brno je i nadále dodavatel výtažku na přípravu nálevu na okurky Znojmia. Současně také nabízí produkt na přípravu domácího nálevu na zavařování okurek. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení